Udstillinger

Vælg et årstal og se glimt fra udstillingerne

1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006

2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015

2016    2017    2018  2019

  -  F E R N I S E R I N G  -  
 
     
 
 
 
   

Udstillende kunstnere

  2018
1 12.1 - 28.1 Marianne Arlund Jensen Maleri
2 6.4 - 22.4 Birthe Nissen
Joan Odgaard
Maleri
Keramik
3 7.9 - 23.9 Lilian Birkemose Maleri
4 9.11 - 25.11 Maja
Meisner Vendelbo
Maleri
  2017
1 20.1 - 5.2 Jens Gregersen Tegning   akvarel oliemaling  
2 17.3 - 2.4 Ayoe  Pløger Maleri
3 8.9 - 24.9 Tove Møller Malerier, bronzefigurer og stentryk
4 10.11 - 26.11 Anne Østergaard
Else Oltmann
Akvarel,  maleri
Skulptur
  2016
1 22.1 - 7.2 Hanne Andersen Maleri
2 1.4 - 17.4 Ulrik Schmedes Billedkunst
3 2.9 - 18.9 Dorte Jensen Stofbilleder
4 4.11 - 20.11 Torben Klostergaard
Lars Kalmar Kastanje
Bronzeskulpturer
Maleri på silkepapir
2015
1 23.1 - 8.2 Anne Lindholm Maleri m.m.
2 12.3 - 29.3 Gurli Maagaard Maleri - skulptur - m.m.
3 11.9 - 27.9 Ellen Korshøj
Anna Mortensen
papirkunst
pileflet
4

6.11 - 22.11

Anne-Mette Cortsen Maleri
  2014
1 24.1 - 9.2 Tage Størup
Peter Lundberg
Keramik -skulptur
Oliemaleri - akvarel - tusch
2 14.3 - 28.3 Marianne Tønnesen Oliemaleri - foto - mm
3 12.9 - 28.9 Elisabeth Wegger Oliemaleri
4 7. 11 - 23.11 Max Parylewicz Oliemaleri - tusch
  2013
1 18. 1 - 3.2 Hanne Stochholm Exe
Allan Stochholm
Skulpter - maleri
illustration - mm
2 5. 4 - 21.45 Jytte Dunck Pedersen Oliemaleri -  Stentøjskeramik
Collage -  Grafik
3 6.9 - 22.9 Melaine Christensen Oliemaleri
4 8.11 - 24.11 Dorthe Kærgaard Oliemaleri
  2012
1 20.1 - 5.2 Ole Grøn
Nanna Ernst
Maleri
Maleri og silketørklæder
2 16.3 - 1.4 Nurith Lumer-Klabbers Tegning
3 7.9 - 23.9 Marianne Markvad
Vibeke Krog
Maleri mm
Skulptur og vaser
4 2.11 - 18.11 Anne Marie Pedersen Maleri
  2011
1 21.1 - 6.2 Pia Skogberg Grafik, maleri, tegning og skulptur
2 25.2 - 10.3.

Else Elisabeth Andersen
Agnethe Maagaard

Maleri
Glas

3 9.9 - 25.9. Karoline Illum Frichke
Karin Østergaard
Keramik
Artquilt
4 4.11 - 20.11. Michael Bredtved Maleri
  2010
1 29.1 - 14.2 Niels Frank Maleri
2 9.4 - 25.4 Hans Morten Maleri
3 10.9 - 26.9 Thomas Andersson
Karen Marie Fredslund
Skulpturer i bronze
Skuplturer og billeder i blandform
4 12.11 - 29.11 Jens Gregersen Maleri og tegning af natur og fugle
  2009
1 23.1 - 8.2 Søren Taaning Tegning - maleri
2 12.9 - 27-9 Bent Wiborg,
Ginette Wien,
Inger Bruhn,
Nina Gøtzsche,
Nina Lund,
Marianne Steenholdt Bork, Jean-Francois Thiérion
Keramik
3 13.11 - 29.11 Bodil Brems Maleri - keramik
       
  2008

1

25.1 - 10.2 Klaus Becker Maleri

2

29.3 - 13.4 10 års jubilæumsudstilling nr. 1
Lokale kunstnere og kunsthåndværkere  

3

12.9  -  28.9. Jan Kofod Winther Luftfotografi

4

8.11 - 23.11 10 års jubilæumsudstilling nr. 2
Tidligere udstillere viser nye værker

 


2007

1

26.1. - 11.2.

Søren Bjælde

Grafik - maleri - skulptur

2

9.3. - 25.3 Jens Bredholt Maleri

3

6.9. - 23.9. Niels Erik Skovballe Maleri

4

23.11. - 9.12. Rasmus Sand Høyer Tegning

 


2006

1

27.1. - 12.2.

Agnete Bjørneboe
Helle Nørby

Maleri - litografi
Keramik

2

24.3. – 9.4.

Tove Møller

Maleri

3

9.9. – 24.9.

Morten  Skovmand

Maleri

4

11.11 – 26.11.

Jacob Haugen Sørensen

Maleri-skulptur

 


2005

1

28.1. – 13.2.

Lise Frølund

Vævning

2

1.4. – 17.4.

DEN FLYVENDE KUFFERT
Kunstnere fra Vejle amt

 

3

9.9. – 25.9.

Bent Riis

Foto

4

11.11. - 27.11.

Roald Als

Tegning

 


2004

1

24.1. – 8.2.

Tony Burchhardt

Maleri-akvarel

2

20.3. – 4. 4.

Hans Gregersen

Skulptur-maleri

3

11.9. – 26.9.

Jan Kuloj

Maleri-skulptur-video-emaljefliser

4

12.11. – 28.11.

Hanne Smidth

Maleri-tegning-grafik

 

2003

1

25.1. – 9.2.

Bjørn Søndergård

Maleri

2

29.3. – 13.4.

SMÅ FORMATER
(28 kunstnere i Vejle amt)

Maleri-skulptur-collage

3

6.9. – 21.9.

Ketty Steffensen

Maleri-akvarel

4

8.11. – 23.11.

Jens Julius Hansen

Tegning

 

2002

1

2.2 – 17.2.

Jes Schrøder

Maleri

2

13.4. – 28.4.

Ulla Bille

Maleri

3

7.9. - 22.9.

Poul Johansen
Eva Hårup Hagner
Karen Juul
Erling Kristensen

Maleri
Keramik
Maleri
Maleri

4

2.11. – 17.11.

Ole Prip Hansen

Maleri

 

2001

1

3.2. – 18.2.

Anne Marie Mejlholm

Grafik-maleri

2

29.3. – 8.4.

Ulrik Schmedes

Maleri-collage-skulptur

3

8.9. – 23. 9.

Karen-Lisbeth Rasmussen

Keramik

4

3.11. – 18.11.

Bodil Sohn

Maleri

 

2000

1

29.1. – 13.2.

Hans Berg

Maleri-akvarel-tegning

2

25.3. – 9.4.

Hans Kaare

Maleri-tegning

3

2.9. – 16.9.

Erik Liljenberg
Claus Fisker-Andersen

Maleri-grafik-tegning
Skulptur

4

4.11. – 19.- 11.

Jo Møller

Maleri

 

1999

1

30.1. – 14.2.

Nis Schmidt

Maleri

2

24.4. – 9.5.

Ingrid Kathrine Villesen

Maleri

3

4.9. – 19.9.

Jon Gislason

Maleri

 

6.11. – 21.11.

Erik Graeser

Skulptur - keramik

4

     
  1998
1

21.3. – 5.4.

Lokale kunstnere

 

2

25.4. - 3.5.

Anna Kamienska-Lapinski (Polen)
Andrezej Lapinski (Polen)

Maleri
Keramik - skulptur

3

5.9 – 20.9

Haakon Lund Jensen
Aksel Østergård Jensen
Lene Abildgård Knudsen

Maleri
Glas
Vævning

4

8.11. – 22.11.

Lene Noer

Maleri - grafik