Udstillinger

Vælg et årstal og se glimt fra udstillingerne

1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006

2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015

2016    2017    2018 

  -  F E R N I S E R I N G  -  
 
     
 
 
 
   

Udstillende kunstnere

  2018
1 12.1 - 28.1 Marianne Arlund Jensen Maleri
2 6.4 - 22.4 Birthe Nissen
Joan Odgaard
Maleri
Keramik
       
       
  2017
1 20.1 - 5.2 Jens Gregersen Tegning   akvarel oliemaling  
2 17.3 - 2.4 Ayoe  Pløger Maleri
3 8.9 - 24.9 Tove Møller Malerier, bronzefigurer og stentryk
4 10.11 - 26.11 Anne Østergaard
Else Oltmann
Akvarel,  maleri
Skulptur
  2016
1 22.1 - 7.2 Hanne Andersen Maleri
2 1.4 - 17.4 Ulrik Schmedes Billedkunst
3 2.9 - 18.9 Dorte Jensen Stofbilleder
4 4.11 - 20.11 Torben Klostergaard
Lars Kalmar Kastanje
Bronzeskulpturer
Maleri på silkepapir
2015
1 23.1 - 8.2 Anne Lindholm Maleri m.m.
2 12.3 - 29.3 Gurli Maagaard Maleri - skulptur - m.m.
3 11.9 - 27.9 Ellen Korshøj
Anna Mortensen
papirkunst
pileflet
4

6.11 - 22.11

Anne-Mette Cortsen Maleri
  2014
1 24.1 - 9.2 Tage Størup
Peter Lundberg
Keramik -skulptur
Oliemaleri - akvarel - tusch
2 14.3 - 28.3 Marianne Tønnesen Oliemaleri - foto - mm
3 12.9 - 28.9 Elisabeth Wegger Oliemaleri
4 7. 11 - 23.11 Max Parylewicz Oliemaleri - tusch
  2013
1 18. 1 - 3.2 Hanne Stochholm Exe
Allan Stochholm
Skulpter - maleri
illustration - mm
2 5. 4 - 21.45 Jytte Dunck Pedersen Oliemaleri -  Stentøjskeramik
Collage -  Grafik
3 6.9 - 22.9 Melaine Christensen Oliemaleri
4 8.11 - 24.11 Dorthe Kærgaard Oliemaleri
  2012
1 20.1 - 5.2 Ole Grøn
Nanna Ernst
Maleri
Maleri og silketørklæder
2 16.3 - 1.4 Nurith Lumer-Klabbers Tegning
3 7.9 - 23.9 Marianne Markvad
Vibeke Krog
Maleri mm
Skulptur og vaser
4 2.11 - 18.11 Anne Marie Pedersen Maleri
  2011
1 21.1 - 6.2 Pia Skogberg Grafik, maleri, tegning og skulptur
2 25.2 - 10.3.

Else Elisabeth Andersen
Agnethe Maagaard

Maleri
Glas

3 9.9 - 25.9. Karoline Illum Frichke
Karin Østergaard
Keramik
Artquilt
4 4.11 - 20.11. Michael Bredtved Maleri
  2010
1 29.1 - 14.2 Niels Frank Maleri
2 9.4 - 25.4 Hans Morten Maleri
3 10.9 - 26.9 Thomas Andersson
Karen Marie Fredslund
Skulpturer i bronze
Skuplturer og billeder i blandform
4 12.11 - 29.11 Jens Gregersen Maleri og tegning af natur og fugle
  2009
1 23.1 - 8.2 Søren Taaning Tegning - maleri
2 12.9 - 27-9 Bent Wiborg,
Ginette Wien,
Inger Bruhn,
Nina Gøtzsche,
Nina Lund,
Marianne Steenholdt Bork, Jean-Francois Thiérion
Keramik
3 13.11 - 29.11 Bodil Brems Maleri - keramik
       
  2008

1

25.1 - 10.2 Klaus Becker Maleri

2

29.3 - 13.4 10 års jubilæumsudstilling nr. 1
Lokale kunstnere og kunsthåndværkere  

3

12.9  -  28.9. Jan Kofod Winther Luftfotografi

4

8.11 - 23.11 10 års jubilæumsudstilling nr. 2
Tidligere udstillere viser nye værker

 


2007

1

26.1. - 11.2.

Søren Bjælde

Grafik - maleri - skulptur

2

9.3. - 25.3 Jens Bredholt Maleri

3

6.9. - 23.9. Niels Erik Skovballe Maleri

4

23.11. - 9.12. Rasmus Sand Høyer Tegning

 


2006

1

27.1. - 12.2.

Agnete Bjørneboe
Helle Nørby

Maleri - litografi
Keramik

2

24.3. – 9.4.

Tove Møller

Maleri

3

9.9. – 24.9.

Morten  Skovmand

Maleri

4

11.11 – 26.11.

Jacob Haugen Sørensen

Maleri-skulptur

 


2005

1

28.1. – 13.2.

Lise Frølund

Vævning

2

1.4. – 17.4.

DEN FLYVENDE KUFFERT
Kunstnere fra Vejle amt

 

3

9.9. – 25.9.

Bent Riis

Foto

4

11.11. - 27.11.

Roald Als

Tegning

 


2004

1

24.1. – 8.2.

Tony Burchhardt

Maleri-akvarel

2

20.3. – 4. 4.

Hans Gregersen

Skulptur-maleri

3

11.9. – 26.9.

Jan Kuloj

Maleri-skulptur-video-emaljefliser

4

12.11. – 28.11.

Hanne Smidth

Maleri-tegning-grafik

 

2003

1

25.1. – 9.2.

Bjørn Søndergård

Maleri

2

29.3. – 13.4.

SMÅ FORMATER
(28 kunstnere i Vejle amt)

Maleri-skulptur-collage

3

6.9. – 21.9.

Ketty Steffensen

Maleri-akvarel

4

8.11. – 23.11.

Jens Julius Hansen

Tegning

 

2002

1

2.2 – 17.2.

Jes Schrøder

Maleri

2

13.4. – 28.4.

Ulla Bille

Maleri

3

7.9. - 22.9.

Poul Johansen
Eva Hårup Hagner
Karen Juul
Erling Kristensen

Maleri
Keramik
Maleri
Maleri

4

2.11. – 17.11.

Ole Prip Hansen

Maleri

 

2001

1

3.2. – 18.2.

Anne Marie Mejlholm

Grafik-maleri

2

29.3. – 8.4.

Ulrik Schmedes

Maleri-collage-skulptur

3

8.9. – 23. 9.

Karen-Lisbeth Rasmussen

Keramik

4

3.11. – 18.11.

Bodil Sohn

Maleri

 

2000

1

29.1. – 13.2.

Hans Berg

Maleri-akvarel-tegning

2

25.3. – 9.4.

Hans Kaare

Maleri-tegning

3

2.9. – 16.9.

Erik Liljenberg
Claus Fisker-Andersen

Maleri-grafik-tegning
Skulptur

4

4.11. – 19.- 11.

Jo Møller

Maleri

 

1999

1

30.1. – 14.2.

Nis Schmidt

Maleri

2

24.4. – 9.5.

Ingrid Kathrine Villesen

Maleri

3

4.9. – 19.9.

Jon Gislason

Maleri

 

6.11. – 21.11.

Erik Graeser

Skulptur - keramik

4

     
  1998
1

21.3. – 5.4.

Lokale kunstnere

 

2

25.4. - 3.5.

Anna Kamienska-Lapinski (Polen)
Andrezej Lapinski (Polen)

Maleri
Keramik - skulptur

3

5.9 – 20.9

Haakon Lund Jensen
Aksel Østergård Jensen
Lene Abildgård Knudsen

Maleri
Glas
Vævning

4

8.11. – 22.11.

Lene Noer

Maleri - grafik