Udstillinger

Vælg et årstal herunder og se glimt fra udstillingerne.
Januar

Kurt Heegaard og Eva Krøll

Marts

Helle Nørby og Britta Enemark

September

Tanja Eijgendaal

November

Marianne Stenbjerg

Januar

Marianne Arlund Jensen

April

Birthe Nissen – Malerier

Joan Odgaard – Keramik

September

Lillian Birkemose

November

Maja Vendelbo

 

Januar

Jens Gregersen

Marts

Ayoe Lise Lysgaard Pløger

September

Tove Møller

November

Anne Østergaard

Else Oltmann

Januar

Hanne Andersen

April

Ulrik Schmedes

September
Stofbilleder

Dorte Jensen

 

November

Torben Klostergaard – Bronzeskulpturer

Lars Kalmar Kastanje – Maleri på silkepapir

Januar

Anne Lindholm

Marts

Gurli Maagaard

September

Ellen Korshøj                                                                      Anna Mortensen

 

November

Anne-Mette Cortsen

Januar
Maleri – tegning – skulptur

Tage Størup og Peter Lundberg

Marts

Marianne Tønnesen

November

Max Parylewicz

Januar
Maleri

Hanne Stochholm Exe og Allan Stochholm

Marts
Maleri

Jytte Dunck Pedersen

September

Melaine Christensen

November

Dorthe Kærgaard

 

Januar
Maleri

Ole Grøn

Nanna Ernst

Marts
Tegning

Nurith Lumer-Klabbers

September

Marianne Markvad                                                        Vibeke Krog

 

Karin Østergaard

November

Anne Marie Pedersen

 

Januar
Maleri – skulpturer

Pia Skagberg

Marts
Maleri og Glas

Maleri

Else Elisabeth Andersen

Glas

Agnethe Maagaard

September
Keramik og Artquilt

Karoline Illum Frichke

Karin Østergaard

November

Michael Bredtved

 

Januar
Maleri

Niels Frank

April
Maleri

Hans Morten

September

Thomas Andersson

Karen Marie Fredslund

November

Jens Gregersen

Januar
Tegning

Søren Taaning

Marts
Keramik

Bent Wiborg – Ginette Wien – Inger Bruhn – Nina Gøtzsche – Nina Lund Marianne Steenholdt Bork – Jean-Francois Thiérion

 

November

Bodil Brems

Januar
Maleri

Klaus Becker

Marts
10 års jubilæumsudstilling nr. 1 med værker af lokale kunstnere og kunsthåndværkere bosat i tidligere Brædstrup Kommune

Ingrid Agentoft – Britt-Mari August – Nirvi Bennich Claus Fisker-Andersen – Marikka S. Godskesen – Tove Pirajá Hansen – Eva Hårup – Karen Juul – Inger Jørgensen – Erling Kristensen – Karen Kjær Laursen – Sanne Thorsted Laursen – Marie Mortensen – Kirsten Nielsen – Inge Nystrøm Fick – Lillian Nørgaard – Mary Petersen Gudrun Wammen Petersen – Hanne Rasmussen – Tove Ida Sørensen – Jonhildur Valgeirsdottir – Hanne Vølund Rasmussen

 

September
Luftfotografi

Jan Kofod Winther

November
10 års jubilæumsudstilling nr. 2 hvor 22 tidligere udstillere viste nye værker

Ulla Bille – Søren Bjælde – Agnete Bjørnboe – Jens Bredholt – Tony Burchhardt – Claus Fisker-Andersen – Lise Frølund – Hans Gregersen – Haakon Lund Jensen – Lene Abildgård Knudsen – Hans Kaare
Anne Marie Mejlholm – Jo Møller – Tove Møller – Erik Liljenberg – Ulrik Schmedes – Nis Schmidt –
Morten Skovmand – Hanne Smidth – Bodil Sohn – Ketty Steffensen – Bjørn Søndergård

 

Januar
Grafik – Maleri – Skulptur

Søren Bjælde

 

Marts
Maleri

Jens Bredholt

September
Maleri

Niels Erik Skovballe

November
Tegning

Rasmus Sand Høyer

Januar
Maleri – Litografi

Agnete Bjørneboe

Keramik

Helle Nørby

Marts
Maleri

Tove Møller

September
Maleri

Morten Skovmand

November
Maleri – Skulptur

Jacob Haugen Sørensen

Januar
Vævning

Lise Frølund

April
Den flyvende kuffert – Kunstnere fra Vejle Amt

Birgit Amtrup,  Jens Ross Andersen,  Julius Ross Andersen,  Saliem H. Bader, Agnete Bjørneboe,  Søren Bjælde,  Tony Burchhardt,  Dorthe Christensen,   Kåre Deichmann,  Lisbeth Ellinor,  Claus Fisker-Andersen, Frida Franko-Dossar,  Hakon Lund Jensen,  Hans Kaare,  Keiko Yada Karsbæk, Karen Kjær Laursen,  Inger Lise Møller,  Henning Nielsen,   Helle Nørby, Jørn laurberg Pedersen,  Nis Schmidt,  Henny Schrijver.

September
Foto

Bent Riis

November
Tegning

Roald Als

Januar
Maleri – Akvarel

Tony Burchhardt

Marts
Skulptur – Maleri

Hans Gregersen

September
Maleri – Skulptur – Video – Emaljefliser

Jan Kuloj

November
Maleri – Tegning – Grafik

Hanne Schmidt

Januar
Maleri

Bjørn Søndergaard

Marts
Små formater – Maleri – Skulptur – Collage af 28 kunstnere i Vejle Amt

Julius Ross Andersen,  Albert Bertelsen,  Agnete Bjørneboe,  Toril Bue,  Tony Burchhardt,  Ken Denning,  Kåre Deichmann,  Claus Fisker-Andersen, Árny Birna Hilmarsdóttir,  Hakon Lund Jensen,  Iwan M. Johnsen,  Per Just,  Vibeke Jerichau,  Erling Jørgensen,  Hans Kaare,  Åse Liengård,  Henning Nielsen,  Lene Noer,  Helle Nørby,  Karen Ozmec, Karen-Lisbeth Rasmussen,  Jørgen Rosengård,  Nis Schmidt,  Jes Schrøder,   Helle Koch Skaaning,  Maria Vidal,  Baukje Zilstra

September
Maleri

Ketty Steffensen

November
Tegning

Jens Julius Hansen

 

Februar
 Maleri

Jes Schrøder

April
Maleri

Ulla Bille

September
4 kunstnere udstiller udvalgte værker

Poul Johansen – Maleri                                                 Eva Hårup Hagner – Keramik

Karen Juul – Maleri                                                    Erling Kristensen – Maleri

Glimt fra Tinghuset

November
Maleri

Ole Prip Hansen

Februar
Grafik – Maleri

Anne Marie Mejlholm

 

Marts
Maleri – Collage – Skulptur

Ulrik Schmedes

September
Keramik

Karen-Lisbeth Rasmussen

 

November
Maleri

Bodil Sohn

Januar
Maleri – Akvarel – Tegning

Hans Berg – Biografi – Kunstguide

Marts
Maleri – Tegning

Hans Kaare

September
Skulptur

Claus Fisker-Andersen

Maleri – Grafik – Tegning

Erik Liljenberg

November
Maleri

Jo Møller – jomo.dk

Januar
Maleri og glasmosaik

Nis Schmidt

April
Maleri

Ingrid Kathrine Villesen

September
Maleri

Jon Gislason – jongislason.dk

Foreningen mangler billeddokumentation af Jan Gislasons værker.

November
Skulpturer og keramisk stentøj

Erik Graeser

Januar
Lokale kunstnere bosat i Brædstrup kommune

Knud Ploug, Susanne Ploug, Helle Skovbo Søkilde, Kresten Søndergaard, Eja Vinther, Helle Vinther, Marianne Aagaard, Claus Fisker-Andersen, Nirvi Bennich, Kirsten Colding, Kristian Fiil, Inge Nystrøm Fick, John Granberg, Allan Hagner, Eva Hagner, Ivan Hagner, Palle Weis Hansen, Karen Juul, Dorthe Kriegbaum, Erling Kristensen, Karen Kjær Laursen, Else Lindgreen, Erik Lindgreen, Marie Mortensen, Mary Pedersen

April
Polske kunstnere udstiller malerier og skulpturer

Anna Kamienska-Lapinski
Andrezej Lapinski

September
3 søskende udstiller

Maleri: Haakon Lund Jensen
Glaskunst: Aksel Østergård Jensen
Billedvævning: Lene Abildgård Knudsen

November
Maleri – akvarel – collage

Foreningen mangler billeddokumentation af Lene Nors værker